Nákupní košík:

0 Ks
Celkem:

0 Kč
Zaplatit
Skladatelé

Autor:        Joplin Scott (1868 - 1917)

Joplin Scott (1868 - 1917)  Scott Joplin se narodil pravděpodobně roku 1867. Byl americkým černošským pianistou a skladatelem, jedním z prvních představitelů ragtimu. Mezi jeho nejslavnější skladby patří Maple Le Leaf Rag a The Entertainer (známá z filmu Podraz).
Narodil se v Lindenu jako druhé ze šesti dětí. Po roce 1871 se Joplinova rodina přestěhovala do Texasu. Kolem roku 1882 mu vypůjčila maminka klavír, a protože se už ve velmi brzkém věku projevil jeho talent, dostal zdarma první lekce klavíru od německého učitele Julia Weisse. To mu velice pomohlo v pozdější tvorbě – vznikl takzvaný „klasický“ ragtime. Později také studoval kompozici na Smithově univerzitě v Sedalii.
Na konci 80. let 19. století opustil domov a začal si vydělávat sám. Stal se členem mnoha kvartetů a jiných hudebních skupin a a jiných hudebních skupin a procestoval středozápad jako zpěvák. Přes všechny své cesty byl doma v Missouri, kam se přestěhoval v roce 1894 a kde pracoval jako klavírista ve společenských klubech.
klubech.
Kolem roku 1916 se u něj projevily příznaky syfilis, později se léčil z demence, paranoie, ochrnutí a dalších nemocí. Přes všechny komplikace, které ho potkávaly, dále skládal. V lednu 1917 byl Scott Joplin hospitalizován v Newyorské státní nemocnici, kde také 11. dubna 1917 zemřel.