Nákupní košík:

0 Ks
Celkem:

0 Kč
Zaplatit
Skladatelé

Autor:        Stanley John (1712 - 1786)

Stanley John (1712 - 1786) 
  • Anglický skladatel, varhaník a houslista John Stanley oslepnul ve dvou letech následkem domácí nehody. Hudební vzdělání získal nejprve u Johna Readinga, lépe si však vedl během studií u Marice Greena v katedrále Sv. Pavla v Londýně. Již ve dvanácti letech byl jmenován varhaníkem v nedalekém kostele Všech svatých v ulici Bread Street. Roku 1726 získal místo v chrámu Sv. Ondřeje v Holbornu, kde byl vybrán z velkého množství kandidátů. O osm let později se stal varhaníkem u Slovutné společnosti Vnitřního chrámu. Dle svědectví jeho žáka Johna Alcocka přitahovaly Stanleyho improvizace na varhany hudebníky z celého Londýna, údajně mezi nimi nechyběl ani Georg Friedrich Händel. V roce 1729 se stal nejmladším bakalářem hudby na oxfordské univerzitě.
  • Stanley se oženil se Sárou Arlondovou, dcerou kapitána Východoindické společnosti, která přinesla do manželství věno v hodnotě 7 000 liber. Sářina sestra Anna se pak stala Stanleyho pravou rukou a pomáhala mu s psaním not. Zejména díky své úctyhodné paměti byl Stanley schopen vést příjemný a zabezpečený život varhaníka a učitele hudby, stejně jako účastnit se muzicírování a karetních dýchánků v početném kruhu svých přátel a známých. Řídil také provedení několika Händelových oratorií, po jehož smrti (1759) převzal odpovědnost za každoroční festival Lenten oratorio. Roku 1770 byl Stanley jmenován ředitelem útulku pro nalezence a až do své smrti se nadšeně zajímal o veškeré hudební dění v tomto zařízení. Roku 1779 nahradil Williama Boyce na postu kapelníka Královské hudby, kde v průběhu svého působení složil na 15 novoročních a narozeninových ód.
  • Stanleyho dílo dobře ilustruje přechod anglické hudby od handelovského baroka ke galantnímu slohu, spojovaného v Anglii zejména s Johannem Christianem Bachem. Kromě zmíněných ód je autorem 3 oratorií, varhaních a dalších instrumentálních skladeb.