Nákupní košík:

0 Ks
Celkem:

0 Kč
765b - Zapletal Petr (*1965)

Náhled titulu - Zapletal Petr (*1965) - Retroauta (úprava)Retroauta (úprava) - flauto dolce /S/, piano
Škoda 1000 MB (Tisícovka, Embéčko)
Volha (Carevna)
Wartburg (Wartec)
Velorex (Hadraplán, Hadrolet, Montgomerák, Prchající stan)
Tatra 603 (Šestsetrojka, Papaláš fáro)
Moskvič (Ragulin, Stalinovy saně, Moskál)
Trabant (Trabuko, Hitlerova pomsta, Bakeliťák, Trsátko, Prdík)

V poslední době často vzpomínám na své dětství, zvláště pak na dobu, kdy mně bylo kolem šesti let, a začal jsem chodit do školy. V tomto ne příliš radostném pookupačním a následně normalizačním období jsem vyrůstal spíš na ulici a účastnil se všech často velmi nebezpečných lotrovin spolu s ostatními stejně starými kamarády. Automobilům nerozumím a vlastně mě nikdy nějak zvlášť nezajímaly. Oproti dnešku však měly tehdy, podle mého názoru, jednu zásadní vlastnost. Výrazně se od sebe odlišovaly jak vzhledem, tak i zvukem. Všechny jsem bezpečně rozeznával možná i pro svou vrozenou oční vadu, tzv. naslepo, sluchem. V těchto kratičkých skladbách - původně pro kvintet zobcových fléten jsem se pokusil, doufám humorným způsobem, hudebně ztvárnit sedm značek, které mně nejvíce utkvěly v paměti. Přitom jsem se neubránil některým reminiscencím, které vysvětlím v popisu.
Škoda 1000 MB byla asi nejrozšířenějším lidovým vozidlem vyráběným v Mladé Boleslavi. Pro poruchovost počátečních modelů byla také někdy přezdívaná jako tisíc malých bolestí nebo DoDo (dodělej doma).
Volha (rusky Volga) název podle ruské řeky, vyráběna v sovětském městě Gorkij. Většina vozů sloužila v podnicích a státních organizacích, mimo jiné v taxislužbě a policii (tehdy Veřejné bezpečnosti). Modré volze s bílým pruhem a nápisem Veřejná bezpečnost se říkalo mlíkaři podle podobně barevných cisteren s mlékem. Neodolal jsem a použil tehdy všudypřítomnou sovětskou bojovou píseň Kaťuša.
Wartburg se vyráběl ve východoněmeckém městě Eisenach a nese jméno podle hradu tyčícího se nad městem. Byl u nás velmi oblíbený díky velkému zavazadlovému prostoru. Vzhledem k dvoutaktnímu motoru byl nejen slyšet, ale i cítit z velké dálky. V této skladbičce po těžkém startu následuje upravená hymna NDR (Povstali jsme z trosek).
Velorex byla tříkolka s trubkovým rámem potaženým koženkou a motorem z motocyklu Jawa. Jeho konstruktéry byli František a Mojmír Stránský a po znárodnění se vyráběl ve velodružstvu Solnice jako vozítko pro invalidy. Díky svému vzhledu se stal terčem mnoha vtipů.
Tatra 603 byl osobní automobil vyráběný automobilkou Tatra národní podnik Kopřivnice. Vůz byl určen především komunistickým papalášům a kde byli papaláši, tam se většinou hrály budovatelské písně. Proto mě hned napadly dva nejčastější socialistické hity (Kupředu levá, zpátky ni krok! a Internacionála).
Moskvič, jak je patrno s názvu, byl vyráběný v Moskvě a sloužil jako lidová limuzína. Přezdívku Ragulin dostal podle sovětského hokejisty Alexandra Ragulina, který ho vlastnil. A co jiného použít než znělku z legendárního animovaného seriálu Jen počkej, zajíci!?
Na Trabanta bych ovšem v žádném případě nemohl zapomenout. Vyráběl se v automobilce Sachsenring v saském městě Zwickau a svou karosérií z duroplastu se stal jedním ze symbolů NDR. Pro svou relativní finanční dostupnost to bylo vozidlo chudých. Vtipů na trabanty byly snad stovky. Svým zuřivě znějícím a dýmajícím dvoutaktním motorem oblažoval široké okolí. Přesto bylo toto autíčko velmi oblíbené a jistým způsobem sympatické. Tento komentář je určen především později narozeným, pro které je toto dílko vlastně určeno. Přeji hodně legrace při nacvičování a radosti při koncertech.
Petr Zapletal
Cena: 228 Kč. Počet kusů:

Náhled not [1] - Zapletal Petr (*1965) - Retroauta (úprava)
Náhled not [2] - Zapletal Petr (*1965) - Retroauta (úprava)
Náhled not [3] - Zapletal Petr (*1965) - Retroauta (úprava)
Náhled not [4] - Zapletal Petr (*1965) - Retroauta (úprava)
Náhled not [5] - Zapletal Petr (*1965) - Retroauta (úprava)
Náhled not [6] - Zapletal Petr (*1965) - Retroauta (úprava)
Náhled not [7] - Zapletal Petr (*1965) - Retroauta (úprava)